Zoobiotic 50 Mg/G
Souhrn údajů o přípravku
1.NÁZEV VETERINÁRNÍHO LÉČIVÉHO PŘÍPRAVKU
ZOOBIOTIC GLOBULIT 50 mg/g premix pro medikaci krmiva
2.KVALITATIVNÍ A KVANTITATIVNÍ SLOŽENÍ:
Amoxicillinum (ut trihydricum) 50 mg
Excipiens q.s. 1 g
Úplný seznam pomocných látek viz bod 6.1.
3.LÉKOVÁ FORMA:
Premix pro medikaci krmiva
Granulovaný prášek
4.KLINICKÉ ÚDAJE
4.1.Cílové druhy zvířat:
Prasata (odstávčata)
4.2.Indikace s upřesněním pro cílový druh zvířat
Prevence infekcí způsobených Streptococcus suiscitlivých k amoxicilinu u selat po odstavu. Před použitím přípravku musí být v chovu prokázán výskyt onemocnění.
4.3 Kontraindikace
Nepodávejte zvířatům se známou přecitlivělostí k penicilinu nebo jiným látkám z β-laktamové skupiny. Nepodávejte zvířatům s vážným onemocněním ledvin včetně anurie a oligurie. Nepoužívejte v případě přítomnosti β-laktamázu produkujících bakterií.
Nepodávejte jedincům z řádu zajíců a hlodavců jako jsou králíci, morčata a tarbíci.
Nepoužívejte u přežvýkavců a koní.
4.4. Zvláštní upozornění pro každý cílový druh
Léčba musí být přerušena v případě výskytu alergické reakce
4.5.Zvláštní opatření pro použití.
Zvláštní opatření pro použití u zvířat
Použití přípravku by mělo být založeno na výsledku testu citlivosti a mělo by brát v úvahu oficiální a místní pravidla antibiotické politiky. Úzké antibakteriální spektrum se používá v primoléčbě, kde na základě stanovení citlivosti existuje předpoklad účinnosti. Nesprávné použití může zvýšit prevalenci amoxicilin rezistentních bakterií. Příjem medikovaného krmiva zvířaty může být ovlivněn onemocněním. V případě jeho nedostatečného příjmu se doporučuje parenterální léčba.
Pozornost musí být věnována zlepšení racionalizace řízení chodu farmy, zejména hygieny, větrání a ochrany selat před stresem.
Zvláštní opatření určené osobám, které podávají veterinární léčivý přípravek zvířatům
Peniciliny a cefalosporiny mohou vyvolat hypersenzitivní (alergické) reakce po injekční aplikaci, inhalaci, požití nebo po styku s pokožkou. Hypersensitivita na peniciliny může vést ke zkříženým reakcím s cefalosporiny a naopak.
-
Nemanipulujte s přípravkem, jste-li alergičtí na peniciliny a /nebo cefalosporiny.
-
Při manipulaci s přípravkem zamezte inhalaci prachu z léčiva a jeho styku s pokožkou a očima. Při míchání léčiva do krmiva dodržujte zvláštní opatření:
-
zamezte prašnosti během míchání přípravku do krmiva,
-
noste masku s respirátorem (podle EN140FFP1), rukavice, ochranný oděv a schválené bezpečnostní brýle,
-
zabraňte kontaktu léčiva s pokožkou a jeho vniknutí do očí, v případě zasažení důkladně vypláchněte exponované místo vodou,
-
během manipulace s přípravkem nekuřte, nepijte a nejezte.
Pokud se po styku s produktem projeví příznaky jako svědění, vyhledejte lékařskou pomoc a ukažte příbalový leták nebo etiketu lékaři. Otok tváře, rtů či očí nebo dechové potíže jsou vážnými příznaky a vyžadují okamžité lékařské ošetření.
4.6.Nežádoucí účinky (frekvence a závažnost)
Peniciliny a cefalosporiny mohou po podání vyvolat hypersenzitivní reakci, která není závislá na dávce. Mohou se objevit občasné, někdy i vážné, alergické reakce (např.kožní reakce, anafylaxe).
4.7.Použití v průběhu březosti, laktace nebo snášky
Neuplatňuje se.
4.8. Interakce s dalšími léčivými přípravky a další formy interakce:
Baktericidní účinek amoxicilinu je neutralizován simultánním podáním látek s bakteristatickým působením (jako jsou makrolidy, sulfonamidy a tetracykliny). Nepoužívejte simultánně s neomycinem, který blokuje absorpci perorálně podaných penicilinů.
4.9.Podávané množství a způsob podání:
Perorálně v medikovaném krmivu.
Dávka: 15mg amoxicilinu /kg ž.hm./den po dobu 15 dní.
Při příjmu krmiva 50g/kg odpovídá toto dávkovací schéma 300ppm v medikovaném krmivu. Pro účely dodržení dávky a při respektování skutečného příjmu krmiva lze dávku zvýšit, což vede k vyšší koncentraci v krmivu.
Dávkování Zoobiotic 50 mg/g premix v krmivu je možné stanovit následujícím způsobem:
mg Zoobiotic 50mg/g premix /kg krmiva =
(300 mg Zoobiotic 50mg/g premix /kg ž.hm. / den) x (průměrná váha léčených zvířat (kg)) / průměrný denní příjem krmiva (kg)
Jako obvyklá dávka pro zamíchání by měla být dávka 6-8 kg Zoobiotic 50mg/g premix /t krmiva. Tato dávka by neměla klesnout pod hranici 5 kg/t.
Při granulování medikovaného krmiva by teplota neměla přesáhnout 55°C.
4.10.Předávkování (symptomy, první pomoc, antidota), pokud je to nutné
Žádné vedlejší účinky nebyly pozorovány ani při pětinásobné dávce. V případě výskytu vážných alergických reakcí ukončete medikaci a podejte kortikoidy a adrenalin.
V ostatních případech aplikujte symptomatickou léčbu.
4.11.Ochranné lhůty
Maso: 7 dní
5. Farmakologické vlastnosti:
Farmakologická skupina: Peniciliny se širokým spektrem
ATCVet. Kod:QJ01CA04
5.1.FARMAKOLOGICKÉ VLASTNOSTI
5.1 Farmakodynamické vlastnosti
Amoxicilin je širokospektré beta-laktamové antibiotikum náležející do skupiny aminopenicilinů.
Je to semisyntetický penicilin citlivý na účinek beta-laktamáz.
Má časově omezený baktericidní účinek a působí proti grampozitivním a gramnegativním mikroorganizmům inhibicí biosyntézy a obnovy bakteriální mukopeptidové stěny.
Mechanizmus antibakteriálního účinku amoxicilinu spočívá v selektivní a ireverzibilní inhibici biochemických procesů, které blokují syntézu a stavbu buněčné stěny prostřednictvím některých enzymů, zejména transpeptidáz, endopeptidáz a karboxypeptidáz. Špatná tvorba buněčné stěny a zamezení její obnovy vede u citlivých druhů k osmotické nerovnováze, zejména u množících se bakterií (kdy proces syntézy bakteriální stěny je obzvlášť důležitý), která vede k lýze buňky.
Studie prokázaly vysokou účinnost amoxicilinu in vitro proti Streptococcus suis izolovaného z prasat. MIC90 izolátů z klinické praxe během let 1999-2002 (Španělsko) pro Streptococcus suis je 0,06g/ml. Hraniční hodnoty pro citlivost a rezistenci jsou podle CLSI 0.25g/ml a 8 g/ml.
Existuje úplná zkřížená rezistence mezi amoxicilinem a ostatními peniciliny, částečná s ostatními aminopeniciliny (ampicilin) a případně cefalosporiny.
Hlavním mechanismem bakteriální rezistence k amoxicilinu je produkce beta-laktamáz, enzymů, které inaktivují antibakteriální látky hydrolýzou beta-laktamového kruhu za vzniku kyseliny penicilánové, která je stabilní, inaktivní složkou. Bakteriální beta-laktamázy jsou přenášeny plazmidy nebo mohou být konstitutivní (chromosomální).
Tyto beta-laktamázy jsou exocelulární u grampozitivních bakterií (např.Staphylococcus aureus), zatímco u gramnegativních se nacházejí v periplazmatickém prostoru.
Grampozitivní bakterie jsou schopné produkovat beta-laktamázu ve velkém množství a vylučovat ji vně buňky. Tyto enzymy jsou kódovány plazmidy , které mohou být pomocí fágů přeneseny do jiných bakterií.
Gramnegativníbakterie produkují odlišný typ beta-laktamáz, které zůstávají v periplazmatickém prostoru. Jsou kódovány a přenášeny prostřednictvím chromosomů stejně jako plazmidů.
5.2.Farmakokinetické údaje:
Maximální koncentrace v plasmě je dosaženo 4 hodiny po podání přípravku. Opakované podání přípravku umožňuje dosažení stalé hladiny během 2 dní s průměrnou plasmatickou koncentrací 0,28g/ml. Průměrný poločas eliminace je 13 hodin.
6.FARMACEUTICKÉ ÚDAJE
6.1. Seznam pomocných látek
Směs hydrogenovaného palmového oleje, kyseliny stearové a makrogol-stearátu.
Makrogol stearát
Tekutý parafin
Mandlové skořápky
6.2 Inkompatibility:
Nejsou známy.
6.3 Doba použitelnosti
Doba použitelnosti veterinárního léčivého přípravku v neporušeném obalu: 18 měsíců
Doba použitelnosti po zamíchání do potravy nebo peletovaného krmiva:3 měsíce
Přípravek musí být po otevření ihned spotřebován.
6.4 Zvláštní opatření pro uchovávání
Uchovávejte při teplotě do 30C.
6.5 Druh a složení vnitřního obalu
Vaky o obsahu 25 kg s papírovým ventilem skládající se ze čtyř vrstev:
Částečně roztažitelný papír (kraft)
Vysokohustotní polyethylenová folie
Částečně roztažitelný papír (kraft)
Částečně roztažitelný papír
6.6 Zvláštní opatření pro zneškodňování nepoužitého veterinárního léčivého přípravku nebo odpadu, který pochází z tohoto přípravku
Všechen nepoužitý veterinární léčivý přípravek nebo odpad, který pochází z tohoto přípravku, musí být likvidován podle místních právních předpisů.
7.DRŽITEL ROZHODNUTÍ O REGISTRACI
Laboratorios Calier, SA
C/Barcelones, 26 (Pla del Ramassá)
Les Franqueses del Valles, (Barcelona)
Spain
8.Registrační číslo(a)
98/014/06-c
9. Datum registrace/ prodloužení registrace
26. 7. 2006 / 30. 8. 2010
10. DATUM REVIZE TEXTU
Červenec 2010
Veterinární léčivý přípravek je vydáván pouze na předpis. Úřední pravidla pro míchání medikovaných premixů do konečných krmiv musí být respektována.
5