Příbalový Leták

Vetoryl 60 Mg Tvrdá Tobolka 60 Mg



1. NÁZEV VETERINÁRNÍHO LÉČIVÉHO PŘÍPRAVKU


Vetoryl 60 mg tvrdá tobolka


2. KVALITATIVNÍ A KVANTITATIVNÍ SLOŽENÍ


1tobolka obsahuje:

Léčivá látka:

Trilostanum 60 mg


Pomocné látky:

Oxid titaničitý (E171) 1,190 mg

Žlutý oxid železitý (E172) 0,045 mg

Černý oxid železitý (E172) 0,672 mg


Úplný seznam pomocných látek viz bod 6.1.


3. LÉKOVÁ FORMA


Tvrdá tobolka.

Sklovité tělo s černým krytem a s potiskem síly tobolky na jejím těle.


4. KLINICKÉ ÚDAJE


4.1 Cílové druhy zvířat


Psi


4.2 Indikace, s upřesněním pro cílový druh zvířat


Léčba hypofyzárního nebo adrenálního hyperadrenokorticismu (Cushingova choroba a syndrom) u psů.


4.3 Kontraindikace


Nepoužívat u zvířat primárním onemocněním jater anebo renální insuficiencí.

Nepoužívat u psů o hmotnosti nižší než 10 kg.

Nepoužívat v případě známé přecitlivělosti na léčivou látku nebo na některou z pomocných látek.


Zvláštní upozornění pro každý cílový druh


Nezbytná je přesná diagnóza hyperadrenokorticismu.


Není-li zřejmá odpověď na léčbu, diagnóza by měla být přehodnocena.

Potřebné může být zvýšení dávky.


Veterinární lékaři by si měli být vědomi, že u psů s hyperadrenokorticismem je zvýšené riziko pankreatitidy. Pravděpodobně nedojde k snížení tohoto rizika po léčbě trilostanem.


Zvláštní opatření pro použití


Zvláštní opatření pro použití u zvířat

Jelikož je většina případů hyperadrenokorticismu diagnostikována u psů ve věku mezi 10-15 roky, vyskytují se u nich často i jiné patologické procesy. Obzvlášť důležité je vyloučit případy primární hepatitidy anebo renální insuficience, jelikož přípravek je v těchto případech kontraindikován.

Následně by mělo být provedeno důkladné monitorování během léčby. Zejména je třeba sledovat jaterní enzymy, elektrolyty, ureu a kreatinin.


Zvláštní sledování vyžaduje společný výskyt hyperadrenokorticismu a diabetes mellitus.

Pokud byl pes předtím léčen mitotanem, může být snížená funkčnost nadledvin. Zkušenosti z praxe naznačují, že by měl mezi vysazením mitotanu a podáním trilostanu uběhnout alespoň jednoměsíční interval. Doporučuje se pečlivé sledování funkce nadledvin, protože psi mohou být citlivější na účinek trilostanu.


Přípravek by měl být používán s velkou opatrností u psů s anémií v anamnéze, protože může dojít k dalšímu snížení hematokritu a hemoglobinu. Měla by být prováděna pravidelná kontrola.


Zvláštní opatření určené osobám, které podávají veterinární léčivý přípravek zvířatům

Trilostan může snížit syntézu testosteronu a má antiprogesteronové vlastnosti. Těhotné ženy, nebo ženy, které mají v úmyslu otěhotnět, by se měly vyhnout manipulaci s tobolkami.


V případě náhodné expozice a po použití si umyjte ruce mýdlem a vodou.


Obsah tobolekmůže vyvolat podráždění kůže, očí a senzibilizaci. Tobolky nerozdělujte ani neotvírejte. V případě náhodného zlomení tobolky a kontaktu granulí s očima nebo kůží umyjte postižené místo dostatečným množstvím vody. Pokud podráždění přetrvává, vyhledejte lékařskou pomoc.


Lidé se známou přecitlivělostí na trilostan nebo na některou z pomocných látek, by se měli vyhnout kontaktu s přípravkem.


V případě náhodného požití, vyhledejte ihned lékařskou pomoc a ukažte příbalovou informaci nebo krabičku praktickému lékaři.


4.6 Nežádoucí účinky (frekvence a závažnost)


Kortikoidní abstinenční syndrom nebo hypokortizolémie musí být odlišeny od hypoadrenokorticismu pomocí hodnocení elektrolytů séra.


Mohou se objevit příznaky spojené s iatrogenním hypoadrenokorticismem, včetně slabosti, letargie, nechutenství, zvracení a průjmu, obzvlášť není-li sledování dostatečné (viz bod 4.9). Příznaky jsou obecně reverzibilní během různě dlouhé doby po ukončení léčby. Rovněž může dojít k akutní addisonské krizi (kolaps), (viz bod 4.10). U psů léčených trilostanem bez příznaků hypoadrenokorticismu byla pozorována letargie, zvracení, průjem a anorexie.


U léčených psů se vyskytly zřídkavé případy adrenální nekrózy, která může vyústit do hypoadrenokorticismu.


Léčbou tímto přípravkem může být odhalena subklinická renální dysfunkce.


Léčba může odhalit artritidu v důsledku redukce hladin endogenního kortikosteroidu.


Bylo hlášeno několik případů náhlého úhynu během léčby trilostanem.

Mezi ostatní mírné a vzácně se vyskytující nežádoucí účinky patří ataxie, hypersalilvace, meteorizmus, svalový třes a kožní změny.


4.7 Použití v průběhu březosti, laktace nebo snášky


Nepoužívejte u březích nebo laktujících fen ani u zvířat určených na chov.


4.8 Interakce s dalšími léčivými přípravky a další formy interakce


Možnost interakce s jinými léčivými přípravky nebyla konkrétně studována.Vzhledem k tomu, že hyperadrenokorticism se vyskytuje především u starších psů, mnoho z nich se podrobuje souběžné léčbě. Během klinických studií nebyly žádné interakce pozorovány.

Pokud se trilostan použije spolu s diuretiky šetřícími draslík anebo ACE inhibitory, je třeba počítat s rizikem vzniku hyperkalemie. Protože se objevily ojediněle zprávy o úhynu (včetně náhlého úhynu) u psů, kteří byli současně léčeni trilostanem a ACE inhibitory, současné použití takových léků by měl posoudit veterinární lékař na základě zvážení poměru prospěchu a rizika.


4.9 Podávané množství a způsobpodání


Podávejte perorálně v krmivu, jednou denně.

Počáteční dávka při zahájení léčby je asi 2 mg/kg v závislosti na dostupné kombinaci velikostí tobolek.

Titrujte dávku na základě individuální odpovědi podle monitorování (viz níže). Pokud je nutné zvýšit dávku, pomocí kombinace velikostí tobolek pomalu zvyšujte jednodenní dávku. Široká řada velikostí tobolek umožňuje pro každého psa optimální dávkování. Podávejte nejnižší dávku nutnou pro léčbu klinických příznaků.


Pokud symptomy nezačnou ustupovat po celou 24 hodinovou dobu mezi dávkami, zvažte zvýšení celkové denní dávky až o 50 % a její rovnoměrné rozdělení na ranní a večerní dávku.

Tobolky nerozdělujte ani neotvírejte.

Malý počet zvířat může vyžadovat dávky vyšší než 10 mg na kg živé hmotnosti a den. V takových případech by mělo být zavedeno odpovídající doplňkové monitorování.


Monitorování:

Po počáteční diagnóze a po každé úpravě dávky je třeba odebrat vzorky pro biochemickou analýzu (včetně elektrolytů) a ACTH stimulační test, před léčbou a potom po 10 dnech, 4 týdnech, 12 týdnech a nakonec každé tři měsíce.

ACTH stimulační testy musí být provedeny 4 – 6 hodin po podání léku, aby bylo možné přesně interpretovat výsledky.Doporučuje se podání dávky ráno, protože to veterinárnímu lékaři umožní provést testy sledování 4 – 6 hodin po podání dávky.

V každém z výše uvedených časových bodů je třeba provést pravidelné vyhodnocení klinického vývoje nemoci.

Pokud během monitorování není odezva na ACTH stimulační test, léčbu je třeba na 7 dní přerušit a potom obnovit s nižšími dávkami. Opakujte ACTH stimulační test po dalších 14 dnech. Pokud výsledek stále není stimulační, léčbu zastavte, dokud se neobnoví klinické příznaky hyperadrenokorticismuhyperadrenokorticismuhyperadrenokorticismu. ACTH stimulační test opakujte jeden měsíc po opětovném zahájení léčby.



4.10 Předávkování (symptomy, první pomoc, antidota,pokud je to nutné


Předávkování může vést k příznakům hypoadrenokorticismu (letargie, anorexie, zvracení, průjem, kardiovaskulární příznaky, kolaps). Po dlouhodobém podávání dávky 36 mg/kg zdravým psům nebyla pozorována žádná mortalita, nicméně v případě podávání vyšších dávek psům s hyperadrenokorticismem lze určitou mortalitu očekávat.


Neexistuje žádné specifické antidotum pro trilostan. Léčba by měla být přerušena a v závislosti na klinických příznacích by měla být indikována podpůrná léčba včetně kortikosteroidů, úpravy minerálové dysbalance a infuzní léčby.


V případě akutního předávkování je výhodné vyvolání zvracení s následným podáním aktivního živočišného uhlí.


Po přerušení léčby obvykle dochází k reverzi iatrogenní adrenokortikální nedostatečnosti. U malého procenta psů však mohou účinky přetrvávat déle.

Týden po ukončení léčby trilostanem by měla být léčba znovu zahájena s nižší dávkou.


Ochranné lhůty


Není určeno pro potravinová zvířata.


5. FARMAKOLOGICKÉ VLASTNOSTI


Farmakoterapeutická skupina: antiadrenální přípravky

ATCvet kód: QH02CA01.


5.1 Farmakodynamické vlastnosti


Trilostan selektivně a reverzibilně inhibuje enzymatický systém 3 beta-hydroxysteroid-izomerázy a tím blokuje tvorbu kortizolu, kortikosteronu a aldosteronu. Při použití k léčbě hyperadrenokorticismu redukuje tvorbu glukokortikoidních a mineralokortikoidních steroidů v kůře nadledvin. Cirkulující koncentrace těchto steroidů je tím snížena. Trilostan má také antagonistické účinky na exogenní adrenokortikotropní hormon (ACTH). Nemá žádný přímý účinek na centrální nervový systém ani na kardiovaskulární systém.


5.2 Farmakokinetické údaje


Farmakokinetická data u psů ukázala širokou variabilitu u jednotlivců. Ve farmakokinetické studii u laboratorních bíglů byla AUC v rozmezí od 52 do 281 µg/ml/min u nakrmených psů a v rozmezí od 16 do 175 µg/ml/min u lačných psů. Obecně je trilostan rychle vyloučen z plazmy. Maximální koncentrace v plazmě jsou dosaženy za 0,5 až 2,5 hodiny a s návratem téměř k základní hladině do šesti až dvanácti hodin po podání.

Primární aktivní metabolit trilostanu ketotrilostan má podobný charakter. Kromě toho nebylo prokázáno, že by se trilostan nebo jeho metabolity kumulovaly v závislosti na čase. Studie biologické dostupnosti po perorálním podání u psů prokázala, že se trilostan absorbuje rychleji, je-li podáván s krmivem.


Bylo prokázáno, že u potkanů je trilostan primárně vylučován ve výkalech, což naznačuje biliární exkreci jako hlavní metabolickou cestu. U opic je trilostan vylučován ve stejném množství ve výkalech a v moči.

Výsledky prokázaly, že trilostan je rychle a dobře absorbován z gastrointestinálního traktu u potkanů i opic a že se ukládá v nadledvinách potkanů.


6. FARMACEUTICKÉ ÚDAJE


6.1 Seznam pomocných látek


Oxid titaničitý (E171)

Žlutý oxid železitý (E172)

Černý oxid železitý (E172)

Kukuřičný škrob

Monohydrát laktózy

Magnesium-stearát

Želatina


Inkompatibility


Nejsou známy


Doba použitelnosti


Doba použitelnosti veterinárního léčivého přípravku v neporušeném obalu: 3 roky.


6.4 Zvláštní opatření pro uchovávání


Uchovávejte při teplotě do 25oC.

Uchovávejte blistry v krabičce.


6.5 Druh a složení vnitřníhoobalu


Blistr z PVC-PVdc/Al fólie obsahující 10 tobolek. Jedna krabička obsahuje 3 blistry.


6.6 Zvláštní opatření pro zneškodňování nepoužitého veterinárního léčivého přípravku nebo odpadu, který pochází z tohoto přípravku


Všechen nepoužitý veterinární léčivý přípravek nebo odpad, který pochází z tohoto přípravku, musí být likvidován podle místních právních předpisů.


DRŽITEL ROZHODNUTÍ O REGISTRACI


Dechra Limited

Snaygill Industrial Estate

Keighley Road

Skipton

North Yorkshire

BD23 2RW

Spojené království


8. REGISTRAČNÍ ČÍSLO(A)


96/016/06-C


9. DATUM REGISTRACE/PRODLOUŽENÍ REGISTRACE


26/07/2006 / 5.10.2011


DATUM REVIZE TEXTU


Srpen 2015



DALŠÍ INFORMACE


Veterinární léčivý přípravek je vydáván pouze na předpis.