Uni-Tylsulfa 100
SOUHRN ÚDAJů o přípravku
UNI_TYLSULFA 100
1. Název přípravku:
UNI-TYLSULFA 100 premix ad us. vet.
2. Složení kvalitativní i kvantitativní
Tylosinum 100 g/kg
Sulfadimidinum 100 g/kg
pšeničná mouka
3.Léková forma
premix pro medikaci krmiva
4. Farmakologické vlastnosti
Mechanismus účinku - léčba chorob vyvolaných původci, kteří jsou citliví na tylosin a sulfadimidin.
Tylosin je makrolidové antibiotikum produkované kmenem Streptomyces pradiae.
Tylosin je antibiotikum určené výhradně pro použití ve veterinární medicíně. Jeho spektrum účinnosti zahrnuje převážně grampozitivní bakterie (stafylokoky, streptokoky, korynebakterie, Erysipelothrix rhusiopathie), gramnegativní zárodky (např. Vibrio coli), některé spirochety aj. Tylosin má specifický účinek na mykoplazmata. Chemoterapeutikum sulfadimidin doplňuje účinnost tylosinu především na gramnegativní bakterie.
Sulfonamidy jsou strukturální analogové para-aminobenzoové kyseliny (PABA) a inhibují ten enzymatický stupeň, během něhož je para-aminobenzoová kyseliny inkorporována do kyseliny listové. Poněvadž je kyselina listová redukována, dochází ke snižování hladin tetrahydrofolátů, které jsou základním komponentem koenzymů odpovědným za jednoduchý uhlíkový metabolismus v buňkách. Působíce tak jako antimetabolity para-aminobenzoové kyseliny, blokují sulfonamidy některé enzymy. Tyto enzymy zahrnují ty, které jsou potřebné pro biogenezi purinových bází a pro biosyntézu methioninu, glycinu a pro formylmethinin-transfer RNA. To má za následek potlačení syntézy proteinů, narušení metabolických procesů vedoucích k inhibici růstu a pomnožování těchto organismů, které nemohou využívat preformovaných foliátů. Tento účinek je bakteriostatický, přičemž může být při vysokých koncentracích bakteriocidní, k čemuž může docházet v moči. Sulfonamidy jsou nejúčinnější při použití v ranných stádiích akutních infekcí, kdy dochází k rychlému pomnožování mikroorganismů.
Farmakokinetické údaje
Již záhy po resorpci tylosinu dochází k vytvoření jeho vysoké hladiny ve všech tkáních, jeho exkrece z organismu se děje žlučí a močí. Koncentrace tylosinu ve tkáních, může být až 4x vyšší, než v cirkulující krvi. Má vysokou aktivitu zejména v plicní tkáni, jíž je z cirkulující krve přímo vychytáván, takže v ní jeho koncentrace po aplikaci preparátu několikrát převyšuje hodnoty v krevním séru. Je rovněž vylučován ve vysokých koncentracích mlékem.
Sulfonamidy penetrují do všech tělních tkání. Distribuce je závislá na iontovém stavu sulfonamidů, vaskularizaci příslušných tkání, přítomnosti specifických bariér pro difusi sulfonamidů a frakci aplikované dávky vázané k plazmovým proteinům.
Sulfonamidy jsou obvykle extensivně metabolizovány, většinou některými oxidačním procesy, acetylací a konjugací s kyselinou glukuronovou. Vylučovány jsou zejména močí. Žluč, výkaly a mléko jsou vylučovacími cestami menšího významu. Hlavními postupy, které přichází v úvahu jsou glomerulární filtrace, aktivní tubulární sekrece a tubulární reabsorpce. Reabsorbovatelný poměr je závislý na rozpustnosti jednotlivých sulfonamidů a jejich metabolitů v tucích a na pH močového ústrojí.
5. Klinické údaje
5.1.Cílový druh zvířat
Prasata.
5.2. Indikace
Infekční onemocnění prasat, vyvolaná zárodky citlivými k tylosinu a sulfadimidinu , zejména sípavka, komplex bronchopneumonických onemocnění, gastroenteritidy, serpulinová dyzentérie aj.
5.3. Kontraindikace
Alergie na účinné látky přípravku.
5.4. Nežádoucí účinky
U prasat je jen zřídka pozorována reakce, považovaná za alergii. Tato reakce se projevuje jako erytém v okolí řitě, edém rekta, zcela zřídka jeho prolaps. Jen vzácně mohou vzniknout dýchací obtíže. Přerušení podávání přípravku postačí k vymizení popsaných příznaků.
5.5. Speciální opatření při používání
Není.
5.6. Používání v průběhu gravidity a laktace
Beze změny.
5.7. Interakce s jinými veterinárními léčivými přípravky
Není známa.
5.8. Dávkování a způsob podání
Při terapii stájových infekčních onemocnění a sípavky se selatům podává v 0,1-0,2% koncentraci v krmivu (0,1 kg na 100 kg krmiva) od začátku přikrmování po dobu nejméně 14 dnů. V případě dalšího podávání po odstavu ( 15 kg ž. hm.) se aplikuje v 0,04% koncentraci v krmivu. Při léčbě akutních infekčních onemocnění (např. serpulinová dyzentérie) je nutno zahájit aplikaci přípravku co nejdříve po vzniku choroby (pokud je zachována chuť k přijímání potravy), a to podle povahy a průběhu onemocnění v dávce 0,1 kg na 100 kg krmiva po dobu 5 dnů. Při zvlášť těžkém průběhu choroby a při větších úhynech v důsledku infekčních onemocnění v prvních deseti dnech života je vhodné doplnit léčbu aplikací tylosinu v injekční formě.
5.9. Předávkování
Dodržovat předepsané dávky.
5.10. Zvláštní upozornění pro každý cílový druh
Není.
5.11. Ochranné lhůty.
Maso 15 dní.
5.12. Speciální bezpečnostní opatření, která mají dodržovat osoby aplikující přípravek zvířatům.
Nejsou.
6. Farmaceutické údaje
6.1. Inkompatibilita
Není známa.
6.2. Doba použitelnosti
1 rok od data výroby, 3 měsíce po zamíchání do krmiva.
6.3. Zvláštní opatření pro uchovávání
Zvláštní opatření není, uchovávat v suchu při teplotě do 25oC.
6.4. Druh obalu a velikost balení
Druh obalu – papírové pytle 2 kg, 5 kg, 10 kg, 15 kg, 20 kg
Velikost balení – 2 kg, 5 kg, 10 kg, 15 kg, 20 kg
6.5. Držitel rozhodnutí o registraci
UNIVIT s.r.o.
Sadová 5
783 91 Uničov
6.6. Zvláštní opatření pro likvidaci nespotřebovaného přípravku nebo odpadového materiálu
Všechen nepoužitý veterinární léčivý přípravek nebo odpad, který pochází z tohoto přípravku, musí být likvidován podle místních právních předpisů.
7. Další informace
7.1. Registrační číslo
98/044/95-C
7.2. Datum registrace a datum prodloužení registrace
5.1.1995; 27. 10. 2003, 8. 6. 2006
7.3. Datum poslední revize textu
18. 5. 2006
3