Příbalový Leták

Sporimune 50.0 Mg/Ml


PŘÍLOHA I


SOUHRN ÚDAJŮ O PŘÍPRAVKU


1. NÁZEV VETERINÁRNÍHO LÉČIVÉHO PŘÍPRAVKU


Sporimune 50 mg/ml perorální roztok pro psy a kočky


2. KVALITATIVNÍ A KVANTITATIVNÍ SLOŽENÍ


Jeden ml obsahuje:


Léčivá látka:

Ciclosporinum 50 mg


Pomocné látky:

Bezvodý ethanol (E 1510) 100 mg

Tokoferol-alfa-acetát (E 307) 1,00 mg


Úplný seznam pomocných látek viz bod 6.1.


3. LÉKOVÁ FORMA


Perorální roztok

Bezbarvý až nažloutlýolejovitý roztok.


4. KLINICKÉ ÚDAJE


4.1 Cílové druhy zvířat


Psi, kočky.


4.2 Indikace s upřesněním pro cílový druh zvířat


Léčba chronických projevů atopické dermatitidy u psů.

Symptomatická léčba chronické alergické dermatitidy u koček.


4.3 Kontraindikace


Nepoužívat v případě přecitlivělosti na léčivou látku, nebo na některou z pomocných látek.

Nepoužívat u psů mladších než šest měsíců, nebo kteří mají hmotnost méně než 2 kg.

Nepoužívat v případech s anamnézou maligního onemocnění nebo progresivního maligního onemocnění.

Neaplikovat živou vakcínou během léčby nebo v průběhu dvoutýdenního intervalu před zahájením léčby nebo po jejím ukončení. (viz také body 4.5 „Zvláštní opatření pro použití“ a 4.8 „Interakce s dalšími léčivými přípravky a další formy interakce“).

Nepoužívat u koček infikovaných FeLV nebo FIV.


4.4 Zvláštní upozornění pro každý cílový druh


Při zahájení léčby cyklosporinem by se mělo zvážit použití dalších opatření a/nebo způsobů léčby na zvládnutí středně těžkého až těžkého svědění.


4.5 Zvláštní opatření pro použití


Zvláštní opatření pro použití u zvířat

Klinické příznaky atopické dermatitidy u psů a alergické dermatitidy u koček, jako je svědění a zánět kůže, nejsou specifické pro toto onemocnění. Alergická dermatitida u koček může mít různé projevy včetně eozinofilních plaků, exkoriací na hlavě a krku, symetrické alopecie a/nebo miliární dermatitidy. Dále by měly být posouzeny a, je-li to možné, eliminovány jiné příčiny dermatitidy, jako jsou napadení ektoparazity, jiné alergie, které způsobují kožní příznaky (např. alergie na bleší kousnutí (FAD) nebo alergie na krmivo) nebo bakteriální a plísňové infekce. Před léčbou a během léčby atopické a alergické dermatitidy je vhodné léčit napadení blechami.


Před zahájením léčby se musí provést kompletní klinické vyšetření.

Před zahájením léčby by měly být náležitě vyléčeny všechny infekce. Infekce, které se vyskytnou v průběhu léčby, nejsou nutně důvodem pro vysazení přípravku, pokud není infekce závažná.


Zvláštní pozornost musí být věnována očkování. Léčba tímto veterinárním léčivým přípravkem může ovlivnit účinnost očkování. V případě inaktivovaných vakcín se nedoporučuje očkovat v průběhu léčby nebo v období dvou týdnů před zahájením léčby či po jejím ukončení. Proživé vakcínyviz takébod 4.3 „Kontraindikace“.


Nedoporučuje se současně používat jiná imunosupresiva.


U laboratorních zvířat může cyklosporin ovlivňovat cirkulující hladiny inzulínu v krvi a způsobit zvýšení hodnot glykémie. V případě výskytu příznaků poukazujících na výskyt diabetes mellitus musí být sledován účinek léčby na glykémii. Pokud budou po použití přípravku pozorovány příznaky diabetes mellitus, např. polyurie nebo polydipsie, je třeba dávku snížit nebo vysadit a vyhledat veterinární péči. Cyklosporin se nedoporučuje používat u zvířat s diabetes mellitus.


Přestože cyklosporin nevyvolává vznik nádorů, inhibuje T-lymfocyty, a proto může léčba cyklosporinem vést ke zvýšené incidenci klinicky se projevujících zhoubných nádorů z důvodů snížené protinádorové imunitní odpovědi. Je třeba zvážit potenciálně zvýšené riziko progrese nádoru oproti klinické prospěšnosti. Pokud je u zvířat léčených cyklosporinem pozorovaná lymfadenopatie, doporučuje se provést další klinická vyšetření a v případě potřeby ukončit léčbu.


Psi

U psů s těžkou nedostatečností ledvin musí být pečlivě monitorována hladina kreatininu.


Kočky

Před zahájením léčby by měl být posouzen imunitní stav koček s ohledem na infekce FeLV a FIV.


Séronegativní kočky na T. gondii mohou mít zvýšené riziko rozvoje klinické toxoplasmózy, pokud by byly infikovány v průběhu léčby. To může být ve vzácných případech fatální. Proto je nutné minimalizovat možnou expozici séronegativních koček nebo koček, u nichž se předpokládá séronegativita na Toxoplasma (např. je nechávat doma, vyvarovat se požití syrového masa nebo mršin). V kontrolované laboratorní studii bylo prokázáno, že cyklosporin nezvyšuje vylučování oocytů T. gondii. V případech klinické toxoplasmózy nebo jiného závažného systémového onemocnění ukončete léčbu cyklosporinem a zahajte vhodnou léčbu.


Klinické studie u koček prokázaly, že v průběhu léčby cyklosporinem může dojít ke snížení chuti k jídlu a k poklesu hmotnosti. Doporučuje se sledovat živou hmotnost. Významné snížení živé hmotnosti může mít za následek lipidózu jater. Pokud v průběhu léčby dochází k přetrvávajícímu, progredujícímu snižování hmotnosti, doporučuje se ukončení léčby, dokud nebude zjištěna příčina.

Účinnost a bezpečnost cyklosporinu nebyla posuzována u koček mladších 6 měsíců ani u koček vážících méně než 2,3 kg.


Zvláštní opatření určené osobám, které podávají veterinární léčivý přípravek zvířatům

Po použití si umyjte ruce.

Aby se předešlo náhodnému požití, musí být přípravek používán a uchováván mimo dosah dětí. V přítomnosti dětí nenechávejte naplněnou stříkačku bez dozoru. Veškeré nesnědené kočičí jídlo musí být ihned zlikvidováno a miska důkladně vymyta.

V případě náhodného pozření přípravku vyhledejte ihned lékařskou pomoc a ukažte příbalovou informaci nebo etiketu praktickému lékaři.

Lidé se známou přecitlivělostí na cyklosporin by se měli vyhnout kontaktu s přípravkem.

Zabraňte kontaktu přípravku s očima. V případě zasažení je důkladně vypláchněte čistou vodou.


4.6 Nežádoucí účinky (frekvence a závažnost)


Psi

Nežádoucí účinky se vyskytují ojediněle. Nejčastěji pozorované nežádoucí účinky jsou gastrointestinální poruchy, jako je zvracení, hlenovitá nebo řídká stolice a průjem. Příznaky jsou mírné a přechodné a obecně nevyžadují ukončení léčby.

Vzácně mohou být pozorovány následující nežádoucí účinky: letargie nebo hyperaktivita, nechutenství, mírné až střední hyperplazie dásní, kožní léze, např. léze ve formě bradavic nebo změna srsti, červené a oteklé ušní boltce, svalová slabost nebo svalové křeče. Tyto účinky obvykle samovolně vymizí po ukončení léčby.

Velmi vzácně byl pozorován výskyt diabetes mellitus, který byl hlášen hlavně u west highland white teriérů.

Co se týče výskytu zhoubných nádorů, viz body 4.3 „Kontraindikace“ a 4.5 „Zvláštní opatření pro použití“.


Kočky

Ve 2 klinických studiích s 98 kočkami léčenými cyklosporinem byly pozorovány následující nežádoucí účinky:

Velmi časté: gastrointestinální poruchy, jako je zvracení a průjem. Jsou obecně mírné a přechodné a nevyžadují ukončení léčby.

Časté: letargie, anorexie, hypersalivace, snížení hmotnosti a lymfopenie. Tyto účinky obvykle spontánně vymizí po ukončení léčby nebo po snížení četnosti dávek.

Pokud se týče malignit, viz body 4.3 „Kontraindikace“ a 4.5 „Zvláštní pokyny pro použití“.

U jednotlivých zvířat mohou být vedlejší účinky závažné.


4.7 Použití v průběhu březosti, laktace nebo snášky


U laboratorních zvířat při dávkách, které vyvolávají maternotoxické účinky (u potkanů při 30 mg/kg ž. hm. a u králíků při dávce 100 mg/kg ž. hm.) byl cyklosporin embryo- a fetotoxický, jak ukazuje zvýšení pre- a postnatální mortality a snížení hmotnosti plodu spolu s poruchami růstu kostry. V rozsahu dobře tolerovaných dávek (u potkanů až 17 mg/kg ž. hm. a u králíků až 30 mg/kg ž. hm.) byl cyklosporin bez embryoletálních nebo teratogenních účinků. Bezpečnost léčiva nebyla zjišťována u chovných kocourů nebo psů ani u březích a laktujících koček nebo fen. Z důvodu absence těchto studií u cílových druhů je doporučeno, aby se přípravek u chovných koček a psů používal pouze po zvážení terapeutického prospěchu a rizika příslušným veterinárním lékařem.

Cyklosporin prochází placentou a je vylučován mlékem. Proto se léčbau kojícíchfennebo koček nedoporučuje.


4.8 Interakce s dalšími léčivými přípravky a další formy interakce


Je prokázáno, že různé látky kompetitivně inhibují nebo indukují enzymy zapojené do metabolismu cyklosporinu, zejména cytochromu P450 (CYP 3A 4). V některých klinicky odůvodněných případech může být nutná úpravadávkování veterinárního léčivého přípravku. Je prokázáno, že ketokonazol zvyšuje krevní koncentrace cyklosporinu u koček a psů, což je považováno za klinicky relevantní. Při současném podávání ketokonazolu a cyklosporinu by měl veterinární lékař zvážit jako praktické opatření zdvojnásobení intervalu léčby, pokud je zvíře v léčebném režimu, kdy je přípravek podáván každý den.

Makrolidová antibiotika, např.erythromycin, mohou zvýšit plazmatické hladiny cyklosporinu až na dvojnásobek.

Některé induktory cytochromu P450, antikonvulziva a antimikrobika (např. trimethoprim/sulfadimidin) mohou snižovat plazmatickou koncentraci cyklosporinu.

Cyklosporin je substrát a inhibitor transportéru MDR1 P-glykoproteinu. Proto současné podávání cyklosporinu se substráty P-glykoproteinů, např. s makrocyklickými laktony (např. ivermektin a milbemycin), může snížit účinnost efluxu těchto léčiv z buněk hematoencefalické bariéry, což by mohlo vést ke vzniku příznaků toxicity CNS. V klinických studiích u koček léčených cyklosporinem a selamektinem nebo milbemycinem se nezdálo, že by byla souvislost mezi souběžným užitím těchto léků a neurotoxicitou.

Cyklosporin může zvýšit nefrotoxicitu aminoglykosidových antibiotik a trimethoprimu. Současné užívání cyklosporinu se s těmito účinnými látkami nedoporučuje.

Zvláštní pozornost se musí věnovat vakcinaci (viz body 4.3 „Kontraindikace“ a 4.5 „Zvláštní opatření pro použití“).

Souběžné užívání imunosupresivních látek: viz bod 4.5 „Zvláštní pokyny pro použití“.


4.9 Podávané množství a způsob podání


Perorální podání.

Při prvním použití: nahraďte původní šroubovací uzávěr láhve zvlášť dodávaným šroubovacím uzávěrem. Natažením pístu naplňte dávkovací stříkačku, až dosáhne značky na stupniciodpovídající správné hmotnosti zvířete. Po podání veterinárního léčivého přípravku pevně uzavřete láhev uzávěrem, vymyjte dávkovací stříkačku vodou a nechejte ji uschnout.


Dávkování a způsob podání


Psi

Průměrná doporučená dávka cyklosporinu je 5 mg na kg ž. hm. (0,25 ml perorálního roztoku na 2,5 kg ž. hm.). Veterinární léčivý přípravek by měl být podáván nejméně 2 hodiny před nebo po krmení.

Přípravek by měl být podáván přímo do dutiny ústní psa, na kořen jazyka, pomocí přiložené kalibrované dávkovací stříkačky (1 ml perorálního roztoku obsahuje 50 mg cyklosporinu) a podáním celé dávky.


Kočky

Před zahájením léčby by se měly posoudit všechny jiné možnosti léčby.

Doporučená dávka cyklosporinu je 7 mg/kg ž.hm. (0,14 ml perorálního roztoku na 1 kg ž.hm.) a měla by být na začátku podávána denně. Četnost podání by se měla následně snížit v závislosti na odpovědi. Veterinární léčivý přípravek lze podat buď rozmíchaný do jídla, nebo přímo do ústní dutiny. Pokud se podává s krmivem, měl by se roztok pomocí dodávané kalibrované dávkovací stříkačky rozmíchat s polovinou normálního množství konzumovaného krmiva (1 ml perorálního roztoku obsahuje 50 mg cyklosporinu), přednostně po dostatečné době hladovění, aby bylo zajištěno, že jej kočka celý sní. Po úplném snězení krmiva obsahujícího lék lze podat zbytek krmiva.

Pokud kočka přípravek rozmíchaný s krmivem odmítá, měl by být podán tak, že se stříkačka vloží přímo do úst kočky a podá se plná dávka. Pokud kočka sní přípravek rozmíchaný do krmiva jen částečně, musí se s podáváním přípravku přímo do dutiny ústní pomocí kalibrovanédávkovací stříkačky pokračovat až další den.


Trvání a četnost podání

Přípravek se na počátku léčby podává jedenkrát denně, dokud není pozorováno uspokojivé klinické zlepšení (posuzované podle intenzity svědění a závažností lézí – exkoriací, miliární dermatitidy, eozinofilních plaků a/nebo samonavozené alopecie). Tento účinek se obvykle projeví v průběhu 4-8 týdnů. Pokud se účinek neprojeví během prvních 8 týdnů, měla by být léčba ukončena.

Jakmile se dostaví uspokojivá míra ústupu klinických příznaků atopické/alergické dermatitidy, lze přípravek podávat dále každý druhý den jako udržovací dávku. Veterinární lékař by měl v pravidelných intervalech posuzovat klinický stav pacienta a podle klinické odpovědi upravovat četnost dávkování.

V některých případech, kdy je dosaženo klinického ústupu příznaků při dávkování každý druhý den, může veterinární lékař rozhodnout o režimu podávání přípravku každý 3. až 4. den. Pro udržení remise klinických příznaků by měla být používána nejnižší účinná četnost dávkování.

Před snížením dávkovacího intervalu může být zvážena doplňková léčba (např. léčivé šampony, mastné kyseliny). Pacienti by měli být pravidelně opakovaně vyšetřováni a měly by být přezkoumávány jiné možnosti léčby. Léčbu je možné ukončit, jakmile klinické příznaky ustoupí. Při recidivě klinických příznaků by léčba měla být znovu zahájena v režimu dávkování jedenkrát denně a v některých případech mohou být nutné opakované léčebné cykly.


4.10 Předávkování (symptomy, první pomoc, antidota), pokud je to nutné


Psi

Žádné nežádoucí účinky nad rámec těch, které byly pozorovány po doporučené léčbě, nebyly pozorovány u psů po podání jednorázové perorální dávky až 5krát vyšší než doporučené.

Kromě účinků pozorovaných po aplikaci doporučeného dávkování byly hlášeny následující nežádoucí účinky, pozorované při předávkování po dobu 3 měsíců nebo déle v dávkách 4krát vyšších než doporučené dávkování: hyperkeratotické oblasti, zejména na boltcích, zrohovatělé léze na polštářcích, úbytek hmotnosti nebo snížení přírůstků hmotnosti, hypertrichóza, zvýšená míra sedimentace erytrocytů, snížení hodnot eozinofilů. Frekvence a závažnost těchto nežádoucích účinků je závislá na dávce.

Neexistuje žádné specifické antidotum, v případě příznaků předávkování je třeba psa léčit symptomaticky. Příznaky vymizí během 2 měsíců po ukončení léčby.


Kočky:

V případě opakovaného podávání účinné látky po dobu 56 dnů v dávce 24 mg/kg (více než trojnásobek doporučované dávky) nebo po dobu 6 měsíců v dávce až 40 mg/kg (více než pětinásobek doporučované dávky) byly pozorovány následující nežádoucí příhody: řídká/měkká stolice, zvracení, mírný až střední vzestup absolutního počtu lymfocytů, fibrinogenu, aktivovaného parciálního tromboplastinového času (APTT), mírný vzestup hladiny glykémie v krvi a reverzibilní hypertrofie dásní. Četnost a závažnost těchto příznaků byla obvykle závislá na dávce a čase. Při podávání trojnásobné doporučené dávky podávané denně po dobu téměř 6 měsíců se mohou ve velmi vzácných případech vyskytnout změny na EKG (poruchy vodivosti). Jsou přechodné a nesouvisejí s klinickými příznaky. Ve sporadických případech při podávání pětinásobku doporučené dávky mohou být pozorovány: anorexie, polehávání, ztráta elasticity kůže, málo častá nebo chybějící stolice, ztenčená a zavřená oční víčka. Neexistuje žádné specifické antidotum a v případě příznaků předávkování je třeba kočku léčit symptomaticky.


4.11 Ochranné lhůty


Není určeno pro potravinová zvířata.


5. FARMAKOLOGICKÉ VLASTNOSTI


Farmakoterapeutická skupina: Imunosupresiva, inhibitory kalcineurinu, cyklosporin.

ATCvet kód: QL04AD01.


5.1 Farmakodynamické vlastnosti


Cyklosporin (známý také jako cyklosporin A, CsA) je selektivní imunosupresor. Jedná se o cyklický polypeptid skládající se z 11 aminokyselin, který má molekulovou hmotnost 1203 daltonů a působí specificky a reverzibilně na T lymfocyty.

Cyklosporin vykazuje protizánětlivé účinky a tlumí svědění při léčbě alergické nebo atopické dermatitidy. Bylo prokázáno, že cyklosporin přednostně inhibuje aktivaci T-lymfocytů při antigenní stimulaci a to snížením tvorby IL-2 a dalších cytokinů odvozených z T-buněk. Cyklosporin má také schopnost inhibovat funkci prezentace antigenu v imunitním systému kůže. Pravděpodobně blokuje mobilizaci a aktivaci eozinofilů, tvorbu cytokinů keratinocyty, funkci Langerhansových buněk, degranulaci žírných buněk a tedy uvolňování histaminu a prozánětlivých cytokinů.

Cyklosporin nepotlačuje krvetvorbu a nemá žádný vliv na funkci fagocytárních buněk.


5.2 Farmakokinetické údaje


Absorpce

Psi

Biologická dostupnost cyklosporinuu psů je přibližně 35 %. Maximální plazmatické koncentrace je dosaženo během 1 hodiny. Biologická dostupnost je lepší a méně ovlivněná rozdíly mezi jedinci, jestliže je cyklosporin podáván nalačno ve srovnání s podáváním v době příjmu krmiva


Kočky

Biologická dostupnost cyklosporinupodávaného kočkám hladovějícím po dobu 24 hodin (smíchaného s malým množstvím krmiva) nebo těsně po nakrmení byla 29 %, resp. 23 %. Při podávání kočkám nalačno je maximální plazmatické koncentrace obvykle dosaženo během 1-2 hodin. Po perorálním podání cyklosporinu v krmivu kočkám nalačno bylo dosaženo maximální plazmatické koncentrace za 1,5 až 5 hodin. Při podání po nakrmení může být absorpce o několik hodin prodloužena. Bez ohledu na rozdíly ve farmakokinetice léčiva podávaného rozmíchaného s krmivem nebo přímo do úst nakrmeným kočkám bylo prokázáno, že je dosaženo stejné klinické odpovědi.


Distribuce

Psi

U psů je distribuční objem přibližně 7,8 l/kg. Cyklosporin je široce distribuován do všech tkání. Po opakovaném každodenním podávání u psů je koncentrace cyklosporinu v kůži několikanásobně vyšší než v krvi.


Kočky

U koček je distribuční objem v ustáleném stavu přibližně 3,3 l/kg. Cyklosporin je široce distribuován do všech tkání včetně kůže.


Metabolizmus

Cyklosporin je metabolizován převážně v játrech cytochromem P450 (CYP 3A 4), ale také ve střevě. Metabolismus probíhá hlavně ve formě hydroxylace a demetylace, což vede k produkci metabolitů, které mají nízkou nebo žádnou aktivitu.

V průběhu prvních 24 hodin představuje u psů přibližně 25% koncentrace cyklosporinu přítomného v krvi nezměněná forma.


Vylučování

Vylučování se děje převážněstolicí. Malé množství podané látky se vylučuje močí jako inaktivní metabolity. Poločas eliminace se u psů pohybuje v rozmezí přibližně 10–20 hodin. Nebyla pozorována žádná významná akumulace v krvi psů léčených po dobu jednoho roku. U koček byla při opakovaném podávání pozorována mírná bioakumulace související s dlouhým poločasem léku (přibližně 24 h). Ustáleného stavu je u koček dosaženo přibližně za 7 dnů, s faktorem bioakumulace v rozmezí od 1,0 do 1,72 (typicky 1-2).

U koček se vyskytují větší interindividuální variace plazmatických koncentrací. V doporučeném dávkování nejsou plazmatické koncentrace cyklosporinu prediktorem klinické odpovědi, proto se nedoporučuje monitorování krevních hladin.



6. FARMACEUTICKÉ ÚDAJE


6.1 Seznam pomocných látek


Bezvodý ethanol (E 1510)

Tokoferol-alfa-acetát (E 307)

Diethylenglykol-monoethylether

Glyceromakrogol-oleát

Glyceromakrogol-hydroxystearát


6.2 Inkompatibility


Studie kompatibility nejsou k dispozici, a proto tento veterinární léčivý přípravek nesmí být mísen s žádnými dalšími veterinárními léčivými přípravky.


6.3 Doba použitelnosti


Doba použitelnosti veterinárního léčivého přípravku v neporušeném obalu: 2 roky.

Doba použitelnosti po prvním otevření vnitřního obalu: 3 měsíce.


6.4. Zvláštní opatření pro uchovávání


Chraňte před chladem.

Uchovávejte v původním obalu, aby byl přípravek chráněn před světlem.

Přípravek obsahuje tukové složky přírodního původu, které mohou při nižších teplotách ztuhnout. Zákal nebo želatinová konzistence se může objevit při teplotě nižší než 15 °C, tento proces je však reverzibilní při teplotě do 25 °C. Nemá to však žádný vliv na dávkování ani na účinnost a bezpečnost přípravku.


6.5 Druh a složení vnitřního obalu


Hnědé skleněné lahve (typ III) s 25, 50 nebo 100 ml, uzavřené uzávěrem s dětskou pojistkou (PP šroubovací uzávěr s teflonovou vložkou).

Jedna láhev a dávkovací souprava (skládající se ze šroubovacího uzávěru z HDPE s dětskou pojistkou a 1ml dávkovací stříkačky z PP pro kočky a 5ml dávkovací stříkačky z PP pro psy) jsou zabaleny do papírové krabičky.


Na trhu nemusí být všechny velikosti balení.


6.6 Zvláštní opatření pro zneškodňování nepoužitého veterinárního léčivého přípravku nebo odpadu, který pochází z tohoto přípravku


Všechen nepoužitý veterinární léčivý přípravek nebo odpad, který pochází z tohoto přípravku, musí být likvidován podle místních právních předpisů.


7. DRŽITEL ROZHODNUTÍ O REGISTRACI


Le Vet Beheer B.V.

Wilgenweg 7

3421 TV Oudewater

Nizozemsko


8. REGISTRAČNÍ ČÍSLO(A)


96/032/14-C


9. DATUM PRVNÍ REGISTRACE/PRODLOUŽENÍ REGISTRACE


3. 4. 2014


10 DATUM REVIZE TEXTU


Červen 2016


DALŠÍ INFORMACE


Veterinární léčivý přípravek je vydáván pouze na předpis.



1