Pamba
sp.zn. sukls63940/2012
SOUHRN ÚDAJŮ O PŘÍPRAVKU
1. NÁZEV PŘÍPRAVKU Pamba
tablety
2. KVALITATIVNÍ A KVANTITATIVNÍ SLOŽENÍ
Jedna tableta obsahuje acidum aminomethylbenzoicum 250 mg.
Pomocná látka se známým účinkem:
32,90 mg monohydrátu laktózy v jedné tabletě.
Úplný seznam pomocných látek viz bod 6.1.
3. LÉKOVÁ FORMA
Tablety.
Popis přípravku: bílé, kulaté, ploché, hladké tablety se zkosenými hranami, s vyraženým křížem na jedné straně. Kříž není určen k rozlomení tablety.
4. KLINICKÉ ÚDAJE
4.1 Terapeutické indikace
Přípravek Pamba je indikován k profylaxi a léčbě krvácení či sklonů ke krvácení u dospělých v případech lokální či generalizované hyperfibrinolýzy, kterou není možno úspěšně léčit jinými prostředky, např.
• během léčby desmopresinem (desamino-D-argininvasopresin, DDAVP) v indikacích souvisejících s hemostázou v případě von Willebrandovy choroby nebo hemofilie A;
• jako antidotum při krvácení během fibrinolytické terapie;
• u karcinomu prostaty s paraneoplastickou hyperfibrinolýzou;
• u promyelocytární leukémie.
Tento léčivý přípravek musí být používán pouze za přítomnosti příslušného monitorovacího vybavení nebo po konzultaci s lékařem se zkušenostmi v léčbě poruch krevní srážlivosti.
4.2 Dávkování a způsob podání
Dávkování
Užívá se 1 tableta léčivého přípravku 2 - 3x denně (což odpovídá 500 mg až 750 mg kyseliny aminomethylbenzoové denně).
Další dávky by měly být upraveny na základě účinku a výsledků testů krevní srážlivosti.
Maximální dávka 4 tablety přípravku Pamba (což odpovídá 1000 mg kyseliny aminomethylbenzoové denně) by neměla být překročena.
Porucha funkce ledvin
V současné době nejsou k dispozici studie o použití při poruše funkce ledvin. Ovšem vzhledem k tomu, že eliminace probíhá převážně renální cestou, je pravděpodobné, že by mohlo dojít ke kumulaci. Proto je indikována kontrola clearance kreatininu.
Starší pacienti:
V současné době nejsou k dispozici studie o použití u starších pacientů.
Pediatrická populace Nejsou dostupné žádné údaje.
Způsob podání
Tablety se polykají vcelku po jídle a zapijí se vodou.
Délku léčby určí lékař.
4.3 Kontraindikace
• Hypersenzitivita na léčivou látku nebo na kteroukoli pomocnou látku uvedenou v bodě 6.1
• Závažná porucha funkce ledvin (riziko kumulace)
• Krvácení do sklivce
• Akutní trombóza nebo tromboembolické onemocnění, s výjimkou použití jako antidotum u život ohrožujícího krvácení během fibrinolytické terapie
4.4 Zvláštní upozornění a opatření pro použití
Přípravek Pamba musí být používán pouze v přítomnosti příslušného monitorovacího vybavení nebo po konzultaci s lékařem se zkušenostmi v léčbě poruch krevní srážlivosti.
U pacientů se sklony k trombóze či při prokázané rodinné anamnéze dědičné trombofilie může být přípravek Pamba použit pouze v případě jednoznačného zvážení indikace/riziko. Tito pacienti musí být zvláště pečlivě sledováni z hlediska symptomů tromboembolických komplikací během léčby přípravkem Pamba.
U pacientů s poruchou funkce ledvin se může vyskytnout riziko kumulace, jelikož eliminace kyseliny aminomethylbenzoové probíhá převážně renální cestou. Proto je nutné během léčby pečlivě sledovat clearance kreatininu. Jelikož v současné době nejsou k dispozici údaje o dávkování přípravku Pamba u poruch funkce ledvin, v případě jakýchkoli pochyb by u pacientů s poruchou funkce ledvin mělo být použito alternativní antifibrinolytikum, u něhož jsou k dispozici doporučení ohledně úpravy dávkování u poruchy funkce ledvin (např. kyselina tranexamová).
Přípravek Pamba se nedoporučuje k použití u hyperfibrinolýzy v kontextu diseminované intravaskulární koagulace (DIC, konsumpční koagulopatie).
U hematurie z horních cest močových mohou krevní sraženiny vzácně vést k obstrukci močovodu a následnému poškození ledvin.
Tento přípravek obsahuje monohydrát laktózy. Pacienti se vzácnými dědičnými problémy s intolerancí galaktózy, vrozeným nedostatkem laktázy nebo malabsorpcí glukózy a galaktózy by tento přípravek neměli užívat.
4.5 Interakce s jinými léčivými přípravky a jiné formy interakce
U tohoto přípravku je třeba dbát opatrnosti v následujících interakcích:
Ostatní terapeutické postupy ovlivňující systém hemostáze mohou při souběžném použití ovlivnit účinnost přípravku Pamba. Použití dalších léčivých přípravků, které podporují koagulaci (např. koncentráty koagulačních faktorů), mohou vést k zesílení účinku se zvýšením rizika tromboembolických příhod. Vzhledem k mechanismu účinku mohou antikoagulancia snížit hemostatický účinek přípravku Pamba.
4.6 Fertilita, těhotenství a kojení
Údaje o podávání kyseliny aminomethylbenzoové těhotným ženám nejsou k dispozici.
Nejsou k dispozici adekvátní studie reprodukční toxicity na zvířatech (viz bod 5.3). Potenciální riziko pro člověka není známo.
Podávání přípravku Pamba se v těhotenství nedoporučuje, přípravek může být použit pouze v život ohrožujících situacích tehdy, když klinický stav ženy vyžaduje léčbu kyselinou aminomethylbenzoovou.
Kojení
Není známo, zda se kyselina aminomethylbenzoová vylučuje do lidského mateřského mléka. Riziko pro kojené novorozence/děti nelze vyloučit. Během kojení může být přípravek Pamba používán pouze, je-li to zcela nezbytné.
4.7 Účinky na schopnost řídit a obsluhovat stroje
Pokud je dodrženo doporučené dávkování, přípravek Pamba nemá žádný nebo má zanedbatelný vliv na schopnost řídit, obsluhovat stroje či pracovat bez pevné opory.
Avšak méně časté nežádoucí účinky, jako výkyvy krevního tlaku a vertigo, mohou narušit reakční schopnosti.
4.8 Nežádoucí účinky
Nežádoucí účinky jsou hodnoceny na základě následujících údajů o četnosti výskytu:
Velmi časté: (>1/10) |
Časté: (>1/100 až <1/10) |
Méně časté: (>1/100 až <1/10) |
Vzácné: (>1/10000 až < 1/1000) |
Velmi vzácné: (<1/10000), včetně izolovaných případů |
Poruchy nervového systému Méně časté: vertigo
Gastrointestinální poruchy
Méně časté: nevolnost, zvracení, průjem
Poruchy ledvin a močových cest
Vzácné: v případě hematurie: riziko obstrukce vývodních cest močových sraženinami s následným poškozením ledvin
Proto by měl být zajištěn vysoký příjem tekutin a je nutno sledovat vylučování moči.
Srdeční a cévní poruchy
Méně časté: výkyvy krevního tlaku, zvýšení srdeční frekvence, poruchy ortostatické regulace.
Hlášení podezření na nežádoucí účinky
Hlášení podezření na nežádoucí účinky po registraci léčivého přípravku je důležité. Umožňuje to pokračovat ve sledování poměru přínosů a rizik léčivého přípravku. Žádáme zdravotnické pracovníky, aby hlásili podezření na nežádoucí účinky na adresu:
Státní ústav pro kontrolu léčiv Šrobárova 48 100 41 Praha 10
webové stránky: www.sukl.cz/nahlasit-nezadouci-ucinek
4.9 Předávkování
Doposud nebyly popsány žádné příznaky předávkování.
Pokud se po podání přípravku Pamba objeví nevolnost, zvracení, průjem či pokles krevního tlaku a potíže neustoupí po snížení dávky, mělo by být zváženo podání antiemetika, léku proti průjmu či hypotenzi v závislosti na příznacích.
5. FARMAKOLOGICKÉ VLASTNOSTI
5.1 Farmakodynamické vlastnosti
Farmakoterapeutická skupina: antifibrinolytika ATC kód: B02A A03
Mechanismus účinku
Za normálních okolností nelze v krvi vzhledem k přítomnosti inhibitorů aktivačních enzymů a plazminu prokázat žádnou fibrinolytickou aktivitu. Za určitých fyziologických a patologických podmínek může však dojít ke zvýšenému uvolňování tkáňových aktivátorů (t-PA) z cévního endotelu, čímž se antagonistický potenciál inhibitorů může stát nedostatečným. Výsledná fibrinolytická aktivita, která může vzniknout buď lokálně, nebo jako generalizovaná systémová aktivita, nemusí být ještě dostatečná ke spuštění klinických symptomů jakéhokoli typu. Pokud však dojde k výrazné aktivaci fibrinolytického systému v rámci různých patologických stavů nebo po chirurgických zákrocích, může dojít k dekompenzaci systému hemostáze. Případné život ohrožující krvácení může být zastaveno korekcí hyperfibrinolýzy zablokováním účinku plazminogenu.
Kyselina p-aminomethylbenzoová a další antifibrinolytika typu syntetických aminokarboxylových kyselin (analogy lysinu) působí prostřednictvím selektivní blokády účinku plazminu na fibrin obsazením vazebných míst plazminogenu (či plazminu) na fibrin a fibrinogen. Tím se zabrání vazbě plazminu na fibrin/fibrinogen a dochází k inhibici katalytického rozkladu fibrinu. Z toho důvodu po podání přípravku dochází k rychlé zástavě krvácení vyvolaného lokálními či systémovými účinky plazminu.
In vitro lze účinek této látky demonstrovat na blokádě rozpouštění fibrinových sraženin. Ve studiích na zvířatech kyselina aminomethylbenzoová dokázala zabránit či zastavit indukované fibrinolytické krvácení.
5.2. Farmakokinetické vlastnosti
Absorpce
Kyselina aminomethylbenzoová se po perorálním podání dobře absorbuje. Maximální hladiny v krvi po perorálním podání dosahuje za 2 - 3 hodiny.
Distribuce
V době maximální krevní koncentrace může být kyselina aminomethylbenzoová detekována v erytrocytech a všech testovaných orgánech. V důsledku renální eliminace klesá koncentrace v orgánech pod hladinu detekce. I při vysoké jednorázové perorální dávce (2,5 g/kg tělesné hmotnosti) nelze detektovat kyselinu aminomethylbenzoovou v orgánech či krvi za 24 hodin po podání dávky.
Eliminace
U potkanů nebyla zjištěna kumulace látky po denním perorálním podávání 250 mg/kg tělesné hmotnosti po dobu 6 týdnů. Eliminační poločas činí 1 hodinu. 36 % perorální dávky se vyloučí do 24 hodin močí. 10 -15 % podané dávky kyseliny aminomethylbenzoové je metabolizováno na kyselinu N-acetyl-4-aminomethylbenzoovou. Eliminace močí je vyšší, než odpovídá glomerulární filtraci, takže je třeba uvažovat o tubulární sekreci.
5.3 Předklinické údaje vztahující se k bezpečnosti
K dispozici jsou pouze omezené předklinické údaje. Studie toxicity po jednorázovém a opakovaném podávání, z nichž je možno vyvodit určité závěry, však neodhalily žádné zvláštní riziko pro člověka. In-vitro studie mutagenního potenciálu nenaznačily klinicky signifikantní genotoxický potenciál. Dlouhodobé studie kancerogenity a studie reprodukční toxicity na zvířatech nejsou k dispozici. U zvířat prostupuje kyselina aminomethylbenzoová placentární bariérou.
6. FARMACEUTICKÉ ÚDAJE
6.1 Seznam pomocných látek
Monohydrát laktózy, bramborový škrob, mastek, magnesium-stearát, povidon, sodná sůl karboxymethylškrobu.
6.2 Inkompatibility
Neuplatňuje se.
6.3 Doba použitelnosti
5 let
6.4 Zvláštní opatření pro uchovávání
Uchovávejte při teplotě do 25 °C.
6.5 Druh obalu a obsah balení
Neprůhledný bílý PVC/Al blistr, krabička.
Velikost balení: 10, 20 tablet.
Na trhu nemusí být všechny velikosti balení.
6.6 Zvláštní opatření pro likvidaci přípravku a pro zacházení s ním
Žádné zvláštní požadavky.
7. DRŽITEL ROZHODNUTÍ O REGISTRACI
Takeda GmbH 78467 Konstanz Německo
8. REGISTRAČNÍ ČÍSLO
16/022/73-S/C
9. DATUM PRVNÍ REGISTRACE/PRODLOUŽENÍ REGISTRACE
09. 04. 1973 / 11.3.2015
10. DATUM REVIZE TEXTU
11.3.2015
5/5