Příbalový Leták

Leventa 1 Mg/Ml


1. NÁZEV VETERINÁRNÍHO LÉČIVÉHO PŘÍPRAVKU


Leventa 1 mg/ml perorální roztok pro psy


2. KVALITATIVNÍ A KVANTITATIVNÍ SLOŽENÍ

Jeden ml obsahuje


Léčivá látka:

Levothyroxinum natricum (ut hydricum) 1 mg

(odpovídá 0,97 mg Levothyroxinum)


Excipiens:

Ethanolum 15% v/v


Úplný seznam pomocných látek viz bod 6.1.


3. LÉKOVÁ FORMA

Perorální roztok

Čirý, lehce načervenalý roztok


4. KLINICKÉ ÚDAJE


4.1 Cílové druhy zvířat

Psi.


4.2 Indikace s upřesněním pro cílový druh zvířat

Léčba hypotyreózy u psů.


4.3 Kontraindikace

Nepoužívat u psů s hypertyreózou nebo nekorigovanou nedostatečností nadledvinek (hypoadrenokorticismus).

Nepoužívat v případě přecitlivělosti na sodnou sůl levotyroxinu nebo na některou z pomocných látek.


4.4 Zvláštní upozornění pro každý cílový druh

Žádné.


4.5 Zvláštní opatření pro použití


Zvláštní opatření pro použití u zvířat

Přípravek je třeba používat opatrně u psů s onemocněním srdce, cukrovkou nebo léčenou nedostatečností nadledvinek (hypoadrenokorticismus). U takových psů se doporučuje postupné zavádění léčby levotyroxinem, začínat na 25% běžné dávky a zvyšovat o 25% každé dva týdny až do dosažení optimální stabilizace.

Klinická diagnóza hypotyreózy by měla být potvrzena laboratorními vyšetřeními.


Zvláštní opatření určené osobám, které podávají veterinární léčivý přípravek zvířatům

V případě náhodného pozření, vyhledejte ihned lékařskou pomoc a ukažte příbalovou informaci nebo etiketu praktickému lékaři. Poznámka: tento přípravek obsahuje vysokou koncentraci sodné soli L-tyroxinu a může pro lidi představovat nebezpečí, pokud jej pozřou.

Po použití si umyjte ruce.

V případě kontaktu s očima, vypláchněte okamžitě proudem vody.


4.6 Nežádoucí účinky (frekvence a závažnost)

Nežádoucí účinky spojené s léčbou sodnou solí L-tyroxinu jsou zejména takové, které odpovídají hypertyreóze v důsledku předávkování při léčbě. Zahrnují ztrátu tělesné hmotnosti, hyperaktivitu, tachykardii, polydipsii, polyurii, polyfagii, zvracení a průjem. Mohou se vyskytnout přechodné kožní reakce, které samy odezní, jako je mírné až střední šupinatění. Viz také bod 4.10.


4.7 Použití v průběhu březosti, laktace nebo snášky

Nebyla stanovena bezpečnost přípravku pro použití u březích fen. Tyroxin je ovšem nezbytný pro normální vývoj plodů. Hypotyreóza během březosti může být spojena s narušením vývoje plodů a zvýšenou fetální odúmrtí. Požadavky na hormony štítné žlázy u matky se během březosti mohou zvýšit. Léčené březí feny by se proto měly od zabřeznutí až do několika týdnů po porodu pravidelně monitorovat, protože požadavky na dávkování se mohou během březosti a laktace měnit.


Použití u laktujících fen nebo zvířat určených pro další chov nebylo hodnoceno.


4.8 Interakce s dalšími léčivými přípravky a další formy interakce

Vstřebávání L-tyroxinu může být sníženo současným podáváním antacid, např. solí hliníku nebo hořčíku, uhličitanu vápenatého, síranu železnatého nebo sukralfátu. Je třeba proto zabránit současnému podávání Leventy s výše uvedenými látkami. Mezi podáním Leventy a takovými látkami by měly uplynout alespoň 2 hodiny.


Terapeutická odezva na Leventu může být ovlivněna jakoukoli látkou ovlivňující metabolismus a povahu hormonu štítné žlázy (např. léky obsazující místa určená k navázání proteinů, modifikující koncentraci tyroxin vázajího globulin v séru, nebo měnící odbourávání tyroxinu v játrech nebo přeměnu tyroxinu na trijodotyronin na periferii). V případě současného podávání Leventy s látkami projevujícími se jednou z těchto vlastností se proto doporučuje opětovně zkontrolovat, že koncentrace hormonu štítné žlázy jsou přiměřené, a v případě potřeby patřičně upravit dávkování Leventy.


Naopak dodávání L-tyroxinu může ovlivňovat farmakokinetiku a účinnost souběžných terapií. U diabetických psů léčených inzulínem může léčba L-tyroxinem pozměnit požadavky na inzulín. U psů se srdeční nedostatečností může léčba L-tyroxinem snížit terapeutickou odezvu na srdeční glykosidy. Pokud jsou psi léčeni některou z těchto látek, měli by se pečlivě monitorovat během počáteční léčby Leventou.


4.9 Podávané množství a způsob podání


Pouze k perorálnímu podání.


Při substituční terapii hormonu štítné žlázy L-tyroxinem je třeba dávku a režim podávání pro každého psa stanovit individuálně. Doporučuje se počáteční dávka 20 mikrogramů sodné soli L-tyroxinu/kg jednou denně; to odpovídá 0,2 ml přípravku/ 10 kg živé hmotnosti.

Při opětovném vyšetření za 4 týdny by se měla provést úprava dávky na základě klinické odezvy na léčbu a koncentrace hormonu štítné žlázy zjištěné 4-6 hodin po podání přípravku. Pokud je potřeba, další hodnocení hormonální odezvy a úpravu dávkování lze opakovat ve 4-týdenních intervalech.


Udržovací dávka v rozmezí 10-40 mikrogramů/kg ž.hm. jednou denně je obvykle dostatečná pro tlumení klinických příznaků hypotyreózy a pro navrácení koncentrací hormonu štítné žlázy do referenčních hodnot. V závislosti na stanovené dávce vhodné pro konkrétního psa a jeho tělesné hmotnosti lze odhadnout objem přípravku (v ml) podaný jednou denně podle následující tabulky:


Tělesná hmostnost (kg)

Dávka (mikrogramy/kg)

10

20

30

40

Objem přípravku (ml)

5

0,05

0,10

0,15

0,20

10

0,10

0,20

0,30

0,40

15

0,15

0,30

0,45

0,60

20

0,20

0,40

0,60

0,80

25

0,25

0,50

0,75

1,00

30

0,30

0,60

0,90

1,20

35

0,35

0,70

1,05

1,40

40

0,40

0,80

1,20

1,60

45

0,45

0,90

1,35

1,80

50

0,50

1,00

1,50

2,00


Po stanovení vhodné dávky a režimu podávání se doporučuje překontrolovat každých 6 měsíců, že koncentrace hormonu štítné žlázy jsou přiměřené.

Zlepšení klinických příznaků se objevuje po započetí léčby L-tyroxinem různě: zatímco metabolické příznaky se zlepšují během dvou týdnů po začátku léčby, kožní příznaky mohou vyžadovat léčbu 6 týdnů nebo déle než se dostaví zlepšení.


Přípravek je třeba podávat každý den ve stejnou dobu. Vstřebávání L-tyroxinu ovlivňuje potrava. Aby se dosáhlo odpovídajícího vstřebávání L-tyroxinu, doporučuje se podávat L-tyroxin 2-3 hodiny před krmením, což maximalizuje stupeň a minimalizuje odchylky vstřebávání (viz také bod 5.2). Jestliže se L-tyroxin podává méně než 2 hodiny před krmením, během nebo po krmení, podaná potrava (typ a množství) by měla být jednotná.


Návod k použití perorální stříkačky:

Otevřete lahvičku. Připojte dávkovací stříkačku k lahvičce jemným zatlačením konce stříkačky na vložku v lahvičce. Obraťte lahvičku se stříkačkou dnem vzhůru a natáhněte roztok do stříkačky zatažením za píst až okraj kroužku na konci pístu odpovídá požadovanému objemu nebo živé hmotnosti v kilogramech. Obraťte lahvičku se stříkačkou do původní polohy a oddělte stříkačku od vložky. Po podání přípravku vyčistěte stříkačku vypláchnutím proudem vody a nechte vyschnout.


4.10 Předávkování (symptomy, první pomoc, antidota), pokud je to nutné

Klinické příznaky předávkování L-tyroxinem jsou shodné s příznaky hypertyreózy a zahrnují ztrátu tělesné hmotnosti, hyperaktivitu, tachykardii, polydipsii, polyurii, polyfagii a průjem. Tyto příznaky jsou většinou mírné a plně reverzibilní. Předávkování může být spojeno s reverzibilními změnami biochemie krve, např. zvýšení hladiny glukózy, anorganického fosforu a poměru albumin:globulin a snížení celkových bílkovin a cholesterolu.

Ve studii snášenlivosti se přípravek podával zdravým psům v dávce 40 µg/kg živé hmotnosti jednou denně po dobu 91 po sobě následujících dnů a nebyl u nich zaznamenán žádný relevantní klinický příznak. Při dávkách 120 a 200 µg/kg živé hmotnosti psi nevykazovali jiné příznaky než příznaky hypertyreózy, především ztrátu tělesné hmotnosti. Tyto příznaky byly mírné a reverzibilní a vymizely během 5 týdnů po ukončení podávání.


Je třeba přijmout běžná opatření k odstranění nevstřebaného léku z trávícího traktu.

Pokud je podezření na chronické předávkování, je třeba znovu vyhodnotit dávku.

4.11 Ochranné lhůty

Není určeno pro potravinová zvířata.


5. FARMAKOLOGICKÉ VLASTNOSTI

Farmakoterapeutická skupina: hormony štítné žlázy, ATCvet kód: QH03AA01.


Farmakodynamické vlastnosti

L-tyroxin je identický co do struktury a způsobu účinku s tyroxinem (T4) fyziologicky vylučovaným a přítomným u savců s normálně fungující štítnou žlázou. Tyroxin se metabolizuje zejména na trijodtyronin (T3). T4 a T3 mají celou řadu biologických účinků po celém těle. Jsou nezbytné pro regulaci bazálního metabolizmu, srdeční činnost a prodění krve a metabolizmus tuků a cukrů. Jsou také nezbytné pro normální růst a vývoj nervového a kosterního systému.


5.2 Farmakokinetické údaje

Mezi jednotlivými psy existuje ve farmakokinetice značná rozdílnost. Po perorálním podání přípravku

eutyroidním, hladovým psům, byla tmax přibližně za 2,5-3 hodiny. Poločas rozpadu v séru L-tyroxinu byl přibližně 7 hodin. Biologická dostupnost byla 22%. Po opakovaném perorálním podávání během 14 po sobě následujících dnů v dávce 40 µg/kg/den nebyla zjištěna žádná akumulace L-tyroxinu v séru. Současné podání potravy s přípravkem zpožďuje vstřebávání a snižuje rozsah vstřebávání L-tyroxinu z trávícího traktu o přibližně 50%. L-tyroxin se silně váže na bílkoviny.

Hlavním místem látkové přeměny tyroxinu (T4) jsou játra. Hlavní dráhou pro látkovou přeměnu T4 je jeho přeměna dejodací na účinný metabolit trijodtyronin (T3). Další dejodace T4 a T3 vede k tvorbě neúčinných sloučenin. Vylučování se pozoruje především žlučovými a v menší míře močovými cestami.


6. FARMACEUTICKÉ ÚDAJE


6.1 Seznam pomocných látek

ethanol

hydroxypropylbetadex

hydrogenuhličitan sodný

hydroxid sodný

kyselina chlorovodíková

čištěná voda


6.2 Inkompatibility

Nejsou známy.


6.3 Doba použitelnosti

Doba použitelnosti veterinárního léčivého přípravku v neporušeném obalu: 2 roky.

Doba použitelnosti po prvním otevření vnitřního obalu: 6 měsíců.


6.4 Zvláštní opatření pro uchovávání

Uchovávejte v chladničce (2C – 8C). Uchovávejte v původním vnitřním obalu.


6.5 Druh a složení vnitřního obalu

30ml lahvička z tmavého skla s průhlednou vložkou z LDPE, s bílým víčkem z HDPE s dětskou pojistkou a bezpečnostním páskem potvrzujícím neporušenost obalu v potištěné krabičce.

S přípravkem je dodávána 1ml perorální stříkačka dělená po 0,05 ml.

Velikosti balení: 1 x 30 ml, 6 x 30 ml a 12 x 30 ml. Na trhu nemusí být všechny velikosti balení.


6.6 Zvláštní opatření pro zneškodňování nepoužitého veterinárního léčivého přípravku nebo odpadu, který pochází z tohoto přípravku


Všechen nepoužitý veterinární léčivý přípravek nebo odpad, který pochází z tohoto přípravku, musí být likvidován podle místních právních předpisů.


7. DRŽITEL ROZHODNUTÍ O REGISTRACI


Intervet International BV

P.O. Box 31

5830 AA Boxmeer

Nizozemsko


8. Registrační číslo(a)

96/026/07-C


9. Datum registrace/ prodloužení registrace

25.6.2007


10. DATUM REVIZE TEXTU

Květen 2015


Zákaz prodeje, výdeje a/nebo použití

Neuplatňuje se.



4